Vai auto signalizācija ir tā vērta?

            kaskoSabiedrībā dažkārt izskan viedoklis, ka automašīnu signalizācijas ir pārvērtētas, jo tās ne vienmēr spēj pasargāt mašīnu no nozagšanas, kā arī rada lielu troksni, traucējot apkārtējiem pat tad, ja, piemēram, uz automobiļa jumta uzlecis kaimiņu kaķis. Kā tad ir patiesībā – vai signalizācijas spēj pilnvērtīgi pildīt savu funkciju un, vai ir vērts ieguldīt finansiālos līdzekļus to iegādē?

            Ja dzīvojat pilsētā, noteikti zināt to sajūtu, kad nakts vidū no salda miega jūs pamodina aurojoša auto signalizācija. 

            Un, kā izrādās, šī kaitinošā lieta nav palikusi nepamanīta. Ārvalstīs veiktie pētījumi par šo problēmu atklājuši, ka automašīnu signalizācijas ir pārāk novecojušas un neefektīvas, jo lielākā daļa cilvēku tās vienkārši ignorē. Turklāt neesot iespējams noteikt saistību starp signalizācijas izmantošanu un spēkratu zādzību samazināšanos.

            Turklāt pēdējos 30 gados atklāts, ka signalizāciju radītais troksnis veicina stresa hormonu darbību, kas tiešā veidā ir saistīts ar sirds un asinsvadu slimībām, kuņģa un zarnu trakta saslimšanām, psiholoģiskām problēmām, kā arī miega traucējumiem.

            Lai arī iepriekš minētās problēmas ir pietiekoši nopietnas, ne visi cilvēki uzskata, ka signalizācijas nekam neder. Protams, var gadīties, ka jūsu kaimiņi un garāmgājēji nereaģē uz signalizācijas ieslēgšanos, taču tajā pašā laikā troksnis var izbojāt zagļu plānus, iztraucējot tos.

            Kā zināms, automašīnu īpašniekiem ir iespēja apdrošināt savus transportlīdzekļus ar OCTA un KASKO. Taču, ja jūsu auto ir aprīkots ar signalizāciju, derētu ņemt vērā, ka šis var faktors, kas samazina iespējamās apdrošināšanas atlīdzības apjomu, jo apdrošinātāji nereti uzskata, ka tās samazina auto nozagšanas risku.

Apdrošini savu auto mājaslapā: http://www.compensa.lv/privatpersonam/kasko/

            Lai arī augstāk minētie apgalvojumiem var daļēji piekrist, ir dažādi iemesli, kas norāda uz to, ka signalizācijas šobrīd nodara vairāk ļauna nekā laba. Pirmkārt, vairums signalizāciju ieslēdzas nepamatoti – vējš uzpūs lapas mašīnai vai kaķis uzlec uz jumta – un signalizācija ieslēdzas. Tajā pašā laikā, ja patiešām tajā brīdī notiktu noziegums, nevaram būt pārliecināti, ka trauksme radītu gaidīto rezultātu, jo daudzi cilvēki šos signālus vienkārši ignorētu.

            Automašīnas signalizācijas alternatīvas

            Tātad, ja pieņemam, ka auto signalizācijas nav tā vērtas, ir jāmeklē citi risinājumi.

            Vairāki eksperti, kā arī apdrošināšanas kompānijas iesaka izmantot vairākas automašīnas drošības sistēmas vienlaicīgi, jo tās nodrošinās labāku aizsardzību pret zagļu un ļaundaru darbībām.

            Populārākās aizsardzības sistēmas, kuras rekomendē speciālisti, ir imobilaizeri, kā arī GPS izsekošanas ierīces, kuras ļauj noskaidrot, kurā vietā atrodas jūsu auto konkrētajā brīdī.

            Kā papildinājums šīm sistēmām, ir izgudrotas arī tā saucamās “klusās signalizācijas”, kuras par ielaušanos paziņo tikai auto īpašniekam.

            Tāpat ir arī radītas stūres bloķēšanas sistēma, kā arī automātiska degvielas pievades atslēgšana, kas efektīvi novērš iespēju aizdzīt auto burtiskā nozīmē.