Zobu higiēna – Svarīga jebkurā vecumā

zobu higiēnaApmeklējot zinošu un profesionālu zobārstu, jūs noteikti saņemsit ne tikai kvalitatīvus zobārstniecības pakalpojumus, bet arī padomus un konsultācijas par zobu kopšanu. Viena no biežāk apspriestajām tēmām zobārstu kabinetos ir zobu higiēnas nozīme. Ne vienmēr cilvēki saprot, cik daudz tā spēj ietekmēt mūsu mutes dobuma veselību. Patiesībā, zobu higiēna ir pirmais solis ceļā uz skaistu un veselīgu smaidu.

Kādēļ zobu higiēna ir tik nozīmīga?

Katrs no mums ikdienā var parūpēties par savu zobu veselību, regulāri tos tīrot, izmantojot atbilstošu birstīti un pastu, kā arī zobu diegu. Tomēr, lai arī cik ļoti mēs censtos, cilvēka mutē ir vietas, kuras ir gandrīz neiespējami aizsniegt un rūpīgi iztīrīt. Un šīs vietas ir bīstamākās, jo tajā uzkrājas baktērijas, kuras veicina zobu bojāšanos. Savukārt zobu higiēnists, izmantojot īpašus instrumentus, spēj pilnībā likvidēt visu mutes dobumā esošo zobu aplikumu, kaitīgās baktērijas, kā arī zobakmeni. Tiem, kuri bieži nesūdzas par zobu problēmām, higiēnistu vajadzētu apmeklēt reizi gadā, tomēr ieteicams to būtu darīt reizi pusgadā.

Arī bērniem ir nepieciešama zobu higiēna

Jau sākot no divu gadu vecuma, bērnus būtu nepieciešams vest pie zobu higiēnista. Arī bērniem profesionālā zobu higiēna jāveic vismaz reizi gadā, jo šādā veidā tiek nodrošināta ne tikai laba mutes dobuma veselība, bet arī veikti profilaktiskie pasākumi, lai zobi nesāktu bojāties. Tāpat šīs vizītes ieaudzina bērnos uzticību ārstam.

Kā zobu higiēna tiek veikta pacientiem, kuriem ir zobu protēzes vai zobu implanti?

Arī tiem cilvēkiem, kuriem ir protēzes vai implanti, profesionālas higiēnas veikšana ir ļoti svarīga. Ap mākslīgajiem zobu kroņiem uzkrājas aplikums, un tas var veicināt gan smaganu atkāpšanos, gan arī periodontīta attīstību. Lai tas nenotiktu, šiem pacientiem regulāri jādodas pie zobu higiēnista, lai ne tikai uzturētu veselus zobus, bet arī nodrošinātu atbilstošu protēžu un implantu funkcionēšanu.

Grūtniecība un zobu higiēnista apmeklēšana

Gaidot bērniņu, īpaša uzmanība jāpievērš mutes dobuma higiēnai, jo ēšanas paradumu maiņa un hormonu līmeņa paaugstināšanās var veicināt aplikuma veidošanos. Lai izvairītos no dažādām zobu un smaganu problēmām, grūtniecības laikā pie zobārsta vajadzētu aiziet vismaz divas reizes. Kā zināms, māmiņas zobu veselība var ietekmēt bērniņa attīstību un veselību, tāpēc vizīte pie higiēnista šajā laikā ir īpaši svarīga.

Ja sirgstat ar sirds un asinsvadu slimībām vai smēķējat – zobu higiēnists jāapmeklē biežāk

Pacienti, kuriem ir sirds slimības, cukura diabēts, kā arī atkarība no smēķēšanas, zobu higiēnists jāieraksta apmeklējamo speciālistu saraksta augšgalā. Tas nozīmē, ka vizītes jāieplāno vismaz divreiz gadā. Smēķētājiem un tiem, kuriem ir iepriekš minētās saslimšanas, nereti ir pastiprināts smaganu jutīgums, kā arī veidojas zobu aplikums. Lai uzturētu labu mutes dobuma veselību, bez higiēnista apmeklēšanas neiztikt.