Droša braukšana ziemā

riepasTam, lai uz ceļa uzvestos atbilstoši un brauktu droši, jāpievērš uzmanība ne tikai ziemā, bet arī vasarā – katrai sezonai ir savas lietas, kam jāpievērš uzmanība, lai braukšana būtu droša. Tomēr ziema ir tā sezona, kad jābūt īpaši uzmanīgam, jo risku un apgrūtinājumu uz ceļiem ir vairāk – sniegs, ledus, “putra”, slapjums un sniega “risas” apgrūtina braukšanu un padara to pat bīstamu, ja neievērojam drošas braukšanas principus, kā arī, ja auto nav aprīkots atbilstoši laika apstākļiem – ar labām un kvalitatīvām ziemas riepām!

Drošai braukšanai, kas atkarīgs no autovadītāja spējām un prasmēm, jāievēro dažādi noteikumi – piemēram – jāievēro drošs braukšanas ātrums. Ziemā nepieciešams braukt uzmanīgāk, samazinot braukšanas ātrumu atbilstoši laika apstākļiem un ceļa stāvoklim (pieblietēts sniegs, ledus un tā tālāk). Jāievēro arī lielāka distance starp transportlīdzekļiem, nekā vasarā, jo arī ar kvalitatīvām ziemas riepām, bremzēšanas ceļš būs garāks, nekā uz sausa asfalta. Ja vasarā ir vairāk iespēju izvairīties no dažādiem šķēršļiem, veicot pārdomātus, bet straujākus manevrus, tad ziemā šāda braukšana nebūtu pieļaujama. Pārāk strauji manevri, braucot ziemas laikā, var beigties ar auto ieslīdēšanu grāvī – labākajā gadījumā. Un arī tad, ja ir jaunas ziemas riepas, kas atbilst sezonai, tās nav 100 % garants, ka var uz ceļa braukt agresīvi un pārdroši, nenokļūstot nepatīkamās situācijās un neizraisot ceļu satiksmes negadījumus.

Arī tad, ja auto ir aprīkots ar ziemas riepām, tas uz ceļa var saslīdēt, un šādās situācijās jāzina kā rīkoties. Galvenais – nekrist panikā. Reakcijai jāseko momentā – vienmērīga un ātra stūres pagriešana sānslīdes virzienā. Galvenais nepārcensties, tomēr šādi ir iespējams auto “noturēt” uz ceļa un nenokļūt grāvī. Arī labas riepas šādās situācijās tikai palīdzēs “savākt” auto.  Mēģinot kontrolēt sānslīdi, jāņem vērā auto riteņu piedziņas konstrukcijas īpatnības.

Pareizo ziemas riepu izvēle ir viens no svarīgākajiem pasākumiem, lai savu auto sagatavotu ziemai – drošākai braukšanai.Izvēloties to, kādām riepām uzticēt daļu no sava auto drošības ziemas slidenajos ceļos, jāņem vērā braukšanas intensitāte, stils, pieredze, ceļi, automašīnas tips. Ziemas riepas var iedalīt 4 kategorijās – radžotās riepas (tikai ar radzēm), radžojamas riepas (riepas ar radžu caurumiem, iespējams iegādāties arī ar radzēm), Skandināvijas tipa riepas (frikcijas vai lameļu riepas) un bezradžu Centrāleiropas tipa riepas.

Atsevišķa riepu kategorija ir vissezonas riepas. Lai gan šāda tipa riepas ir atļauts lietot ziemas riepu periodā Latvijā, to sniegums uz ledus, sniega un šķīdonī ir samērā vājš.