Pārbaudi savu auto, pirms dodies ceļā ziemas laikā

 

lētas riepasZiema Latvijā ievērojami ietekmē autovadītāju braukšanas paradumus un drošību. Paaugstinās dažādu negadījumu risks, tādēļ ir svarīgi veikt preventīvās darbības, kas pasargā ne tikai mūs pašus, bet arī citus satiksmes dalībniekus.

Tas, ka autovadītājiem ziemā jābūt uzmanīgākiem, ir skaidrs. Taču ne visi zina to, kam jāpievērš uzmanība, sagatavojot auto ziemas apstākļiem.

Pārliecinies, ka tavā auto tiek izmantota pareizā eļļa. Šķidrāka eļļa, piemēram, 5W30, labāk darbosies zemā gaisa temperatūrā, nodrošinot kvalitatīvāku motora eļļošanu. Savukārt biezāka eļļa – 10W30 vai 10W40, būs piemērotāka siltākam laikam. Rekomendācijas par eļļas izvēli atradīsi auto lietošanas instrukcijā.

Centies uzturēt degvielas tvertni pilnu. To nedarot, tu riskē palikt ceļa vidū, kas ir riskanti, it īpaši, ja atrodies neapdzīvotā vietā. Tāpat pustukša degvielas tvertne var beigties ar to, ka aizsalst degvielas pievades sistēmas caurules. Tiesa, tas var notikt, ja ārā ir ekstrēmi zema temperatūra.

Pārbaudi, ka auto akumulators ir teicamā stāvoklī. Pēkšņa apstāšanās uz ceļa un nespēja mašīnu iedarbināt, ir ļoti bīstama. Tāpat pārliecinies, ka visi savienojumi ir stingri pievilkti un tos neklāj rūsa.

Padomā par ziemas riepām. Noteikti ievēro likumu un uzstādi tās noteiktajos datumos, kā arī parūpējies par to, lai riepas nebūtu pārāk nolietotas. Mūsdienās ir atrodamas arī jaunas un lētas riepas, kas nodrošina nepieciešamo drošību, tādēļ nav vērts vairākus gadus braukt ar vienu un to pašu komplektu. Turklāt, ja maini, tad vislabāk to dari visām četrām riepām.

Tāpat pārbaudi arī spiedienu riepās. Aukstais gaiss var padarīt riepas mīkstākas, taču, nodrošinot pareizo spiedienu, tu atvieglosi ne tikai auto kontrolēšanu, bet arī jutīsies drošāk, esot uz ceļa. Turklāt mašīna ar mīkstām riepām patērē vairāk degvielas.

Aplūko vējstiklu tīrītāja slotiņas. Ja tās ir nolietojušās, nomaini. Ziemā bieži nāksies tās darbināt, lai notīrītu sniegu, lietu utt., tāpēc ir svarīgi, lai slotiņas būtu labā stāvoklī.

Pārbaude nepieciešama arī bremzēm. Iespējams, ir pagājuši vairāki mēneši kopš pēdējo reizi auto apskatīja profesionāls mehāniķis. Ziema ir īstais laiks, kad vajadzētu to parādīt speciālistam, īpašu uzmanību pievēršot bremzēm.

Katram apzinīgam autovadītājam savā transportlīdzeklī līdzi jāpaņem ne tikai pirmā palīdzības komplekts, bet arī lietas, kuras var noderēt dažādās situācijās:

  • Silta sega;
  • Lukturītis;
  • Sniega lāpsta;
  • Silti zābaki, cimdi un cepure;
  • Maisiņš ar sāli vai smiltīm;
  • Automašīnas “piepīpēšanas” komplekts;
  • Papildus stiklu tīrītāju komplekts;
  • Stiklu tīrāmais šķidrums.

Parūpējies par to, lai visas svarīgākās automašīnas daļas tiktu pārbaudītas, kā arī uzturētas atbilstošā kārtībā, un tu ziemā varēsi braukt droši, kā arī spēsi ātri reaģēt dažādās situācijās. Lai labi ripo!