8 padomi, kā jauniešiem labāk pārvaldīt savu naudu

kredītlīnijaFinanšu plānošanu un attieksmi pret naudu bērni un jaunieši parasti iemācās no saviem vecākiem. Iesākot ar krājkasītes ieviešanu, vēlāk sniedzot nelielu kabatas naudu, bērns iemācās veikt krāšanu ilgi kārotajai rotaļlietai. Vēlāk, kad bērns jau pieaudzis, pienācis laiks arī sākt patstāvīgi plānot savu budžetu, apmaksāt rēķinus un veikt lietderīgus pirkumus.

Neatkarīgi no tā, vai jaunietis pelna jau pats vai viņu ar naudas līdzekļiem atbalsta vecāki, pirmie patstāvīgie soļi finanšu sfērā nu jāsper patstāvīgi. Kā tad vislabāk jaunietim pārvaldīt savus līdzekļus, lai ikmēneša budžets būtu līdzsvarots un tajā nerastos iztrūkumi, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

  • Vispirms vajadzības un tikai tad – vēlmes. Tas ir pirmais nosacījums, lai jaunietis labāk spētu saplānot savu budžetu. Jāatceras, ka pirmie jāveic maksājumi un rēķini, kas nodrošina jumtu virs galvas, telekomunikācijas un komunālie maksājumi. Tikai vēlākam laikam atstājami izklaides pasākumiem nepieciešamie līdzekļi vai ilgi kārotas lietas iegāde. Ja jaunietis dzīvo pie vecākiem un tikai sāk spert pirmos patstāvīgos finanšu soļus, tad viņam var uzticēt savu rēķinu patstāvīgu apmaksāšanu, paskaidrojot to nozīmi.
  • Apdomīga iepirkšanās. Nonākot patstāvīgā dzīvē, jaunietim jāapgūst arī apdomīgas iepirkšanās pamatprincipi. Vienmēr ir izdevīgāk iegādāties lielāku iepakojumu, bet ar atlaidi, nevis mazāku par ierasto cenu. Tieši sīkie ikdienas pirkumu un iepirkšanās ieradumi vistiešākajā veidā ietekmē mēneša budžeta līdzsvaru. Protams, liela nozīme ir arī iegādātās produkcijas kvalitātei, ar ko jaunieši bieži vien “grēko”, izvēloties ātrās uzkodas veselīgas pārtikas vietā. Tomēr laika gaitā šīs iemaņas nāks pašas no sevis, jo pāris mēnešus izdarot kļūdainas izvēles, atskārsme, kādi produkti veikalu plauktos vislabāk atbildīs iespējām, nāks pati no sevis.
  • Lielu pirkumu plānošana. Ja jaunietis uzsāk patstāvīgu dzīvi atsevišķā mājoklī, tad, ļoti iespējams, ka tā labiekārtošanai būs vajadzīgi lielāki ieguldījumi, piemēram, jaunas sadzīves tehnikas iegādei. Jāsaprot, ka lieli pirkumi ir iepriekš jāplāno un tiem īpaši jāgatavojas, lai finansiālās problēmas nepiemeklētu visai ātri. Tāpēc vecākiem būtu jāpaskaidro jaunietim arī visi banku un nebanku kreditēšanas noteikumi, piemēram, gadījumos, kad lielam pirkumam plānots noformēt kredītlīniju šajā mājas lapā.
  • Pārtikas krājumu veidošana. Arī šo mācību bērni un jaunieši bieži vien apgūst tieši no vecākiem. Jāzina, ka ir daudzas sadzīvē nepieciešamas lietas, kurām iepērkoties dodama priekšroka. Arī tas, ja mājoklī vienmēr atradīsies kādi ilgi uzglabājami pārtikas produkti, nāks tikai par labu, tāpēc pārtikas krājumu veidošanai vajadzētu piešķirt īpašu nozīmi.

 

  • Naudas iekrājumu veidošana. Jāatceras arī par konkrētas naudas summas atlikšanu noteiktā laika periodā, piemēram, reizi mēnesī. Tas palīdzēs gadījumos, kad būs nepieciešams finansiāls atbalsts, ja mēneša vai nedēļas budžets ticis pārtērēts.
  • Izdevumu kontrolēšana. Lai naudas plūsmu būtu vieglāk kontrolēt, jāiemācās arī plānot un uzraudzīt savus izdevumus. Ja pamani, ka izklaides pasākumu biļetēs tērē pārāk daudz līdzekļu, tad mēģini tos samazināt, piemēram, sarīkojot ballīti pie sevis mājās.

 

  • Ilgtermiņa mērķu uzstādīšana. Lai būtu vienkāršāk veidot iekrājumus, svarīgi ir arī uzstādīt kādu tālejošu mērķi, piemēram, jauna velosipēda iegādi. Ilgtermiņa mērķa uzstādīšana palīdzēs sevi disciplinēt un, protams, iekrātie līdzekļi noderēs arī brīžos, kad nedēļas vai mēneša budžets ir pārtērēts.

 

  • Sevis atalgošana. Ikdiena nesastāv no taupīšanas vien, tādēļ jāizdomā efektīva sevis atalgošanas sistēma, kas palīdzēs tuvoties ilgtermiņa mērķim.  Piemēram, par katru finansiāli veiksmīgu nedēļu, atliekot kādu nelielu naudas summu vai palutinot sevi ar kādu gardumu.